A kis kötet elsősorban segédanyagot kíván nyújtani azoknak, akik most kezdenek alaposabban megismerkedni a magyar zsidóság második világháborús tragédiájával. Azért, hogy az események leírása érthetőbb legyen, a szerző a tágabb összefüggések bemutatásának is szentel néhány oldalt, valamint dokumentumokkal és fogalomtárral egészíti ki a művet.
"Ebben a páratlanul érdekes új kötetben, amely az auschwitzi tábor felszabadításának hatvanadik évfordulóján jelenik meg, a méltán elismert szerző és televíziós személyiség, Laurence Rees feleleveníti az egyik leghírhedtebb náci intézmény hiteles történetét. Megtudhatjuk, hogyan vált Auschwitz a lengyel politikai foglyok őrzésére létrehozott koncentrációs táborból a világtörténelem legnagyobb és legszégyenletesebb tömeggyilkosságának helyszínévé - olyan, részben haláltáborként, részben koncentrációs táborként üzemelő központtá, ahol több mint egymillió ártatlan zsidót öltek meg."
A hatvanadik évfordulóra megjelent tanulmánykötet több megközelítésből is górcső alá veszi a második világháborús népirtás korszakát. A középpontban a magyarországi zsidóság tragédiája áll, de európai kitekintést is kaphatunk például az ellenállási mozgalmakról vagy a bűnösök felelősségre vonásáról. Külön fejezet foglalkozik a nem zsidó üldözöttekkel: a romákkal, homoszexuálisokkal, Jehova tanúival.
"A holokauszt történetének megdöbbentő és egyedülálló dokumentumait tartja kezében az olvasó. A náci népirtás, a szovjet zsidóság kiirtásának borzalmas története tárul fel e lapokon. Amikor a náci Németország 1941. június 22-én megtámadta a Szovjetuniót, a gyakorlatban is megkezdődött a holokauszt, a náci népirtás, az európai zsidóság kiirtása. A magyar holokauszt »előtörténete«, a közel 3 millió szovjet zsidó fizikai megsemmisítése eddig Magyarországon is dokumentálatlan volt. Az orosz, az angol, a német és az olasz kiadás után a magyar az ötödik nyelv, amelyen ennek a borzalomnak a története végre feltárulhat"
Háborús évek, megbélyegzés, gettó, deportálás Auschwitzba, szenvedések a sokféle munkatáborban, szökés a fogságból: ezek Halász Anna életének legnehezebb szakaszának jellemzői - címszavakban. Könyvéből nemcsak a rideg felsorolás részleteit, de emberi sorsokat is megimerhetünk.
"Mindaz, ami Szlovákiában 1939 és 1945 között történt, s ami e könyvben most az olvasó előtt feltárul, a szlovák történelem egyik legvitatottabb és legérzékenyebb fejezetét alkotja. Sas Andor kéziratban maradt műve 31 évvel a szerző halála után most jelenik meg először."
"A hatalmas levéltári forrásfeltáráson alapuló kutatást a magyar veszteségkutatás egyik legismertebb hazai művelője, Kanyó Ferenc (Szeged), a történettudomány kandidátusa, számos második világháborús szakmunka kiváló szerzője végezte el. [...] A kötet Dorozsma és tágabb körzete történetének egy tragikus korszakát tárja fel, emléket állítva az ötszáznál több kiskundorozsmai honvéd, polgári személy és munkaszolgálatos soha nem feledhető tragédiájának."
A kötet a komáromi Csillagerődből németországi kényszermunkára hurcolt magyar és nem magyar foglyok történetét meséli el. A munkásmozgalom résztvevőitől kezdve a "felforgatással" vádolt egyéneken át a "társadalomellenes" romákig terjedt az a spektrum, amibe ha valaki beleesett, könnyen a deportálás juthatott osztályrészéül, legyen akár menekült lengyel katonatiszt, akár magyar lelkész az illető.
"Ez az album egyedülálló, nincs hozzá hasonló az egész világon. Több mint kétszáz oldalon kersztül dokumentálja minden irányból és szögből egy zsidó transzport érkezését, a szelekciót, a személyes tárgyak elkobzását és végül a fizikai megsemmisítésre való előkészületeket. Ez a transzport Kárpátaljáról indult - arról a területről, amelyet 1939-ben csatoltak vissza Magyarországhoz Csehszlovákiától - és az auschwitz-birkenaui haláltábor peronjára érkezett 1944 májusában." Az album képeinek több kiadása is napvilágot látott már (pl. 1981-ben), de ez az első magyar nyelvű változat. Nemcsak a képeket közli, de kísérő tanulmányokat is olvashatunk a táborról, a magyar zsidóság tragédiájáról, sőt magáról az albumról is.
A két füzetből álló munka első részében a munkaszolgálatosok viszonylag kevéssé dokumentált történetéhez kapcsolódó iratok facsimiléit találjuk meg, a második kötet pedig a nyilas uralom idejéből közöl jellegzetes okmányokat, dokumentumokat. |